Schedule, Fall 2018

You should check your schedule WEEKLY to make sure there haven’t been changes made due to unforeseen circumstances.

All Matches will be played at the Texas Assault Facility.  <== Link will provide you with the address, instructions, and an interactive map.

Due to overwhelming requests – 9/21/18 will be a season opener/scrimmage evening for all leagues.

 

UPCOMING Practice Conflicts – Coaches will notify you of changes.

Tuesday, October 9th – Sewell ES

7th/8th Competitive, Regular season standings

TeamMWMLSWSLPD
Thunder60120187
Dazzling Diamonds3376-21
Serve-ivors33671
Ultraviolet06012-167

MW - Matches Won
ML - Matches Lost
SW - Sets Won
SL - Sets Lost
PD - Point Difference
Click on team name to see (only) their schedule
In case of a tie, click on link in Win column to see head-to-head

Print Schedule

DateTimeTypeVisitorHome teamLocation/Result
Sep 28th6:30RegularDazzling DiamondsThunder0-2 (15-25, 12-25)
Sep 28th7:30RegularServe-ivorsUltraviolet2-0 (25-23, 25-8)
 
Oct 5th6:30RegularUltravioletDazzling Diamonds0-2 (19-25, 13-25)
Oct 5th7:30RegularThunderServe-ivors2-0 (25-11, 25-7)
 
Oct 12th6:30RegularDazzling DiamondsServe-ivors1-2 (9-25, 25-20, 3-15)
Oct 12th7:30RegularUltravioletThunder0-2 (9-25, 3-25)
 
Oct 19th6:30RegularThunderDazzling Diamonds2-0 (25-5, 25-19)
Oct 19th7:30RegularUltravioletServe-ivors0-2 (12-25, 8-25)
 
Oct 26th6:30RegularDazzling DiamondsUltraviolet2-0 (25-11, 25-17)
Oct 26th7:30RegularServe-ivorsThunder0-2 (8-25, 14-25)
 
Nov 2nd6:30RegularServe-ivorsDazzling Diamonds0-2 (17-25, 22-25)
Nov 2nd7:30RegularThunderUltraviolet2-0 (25-7, 25-3)
 
Nov 9th6:30Playoff M1ThunderUltraviolet2-0 (25-8, 25-8)
Nov 9th7:30Playoff M2Dazzling DiamondsServe-ivors2-0 (25-16, 25-17)
Nov 9th8:30Playoff M3ThunderServe-ivors2-0 (25-5, 25-10)

Print Playoff Bracket
Thunder (1)    
   
   
Thunder 2-0  
 
 
 
Ultraviolet (4)  
  Thunder 2-0
Dazzling Diamonds (2)  
 
 
 
Dazzling Diamonds 2-0  
   
   
Serve-ivors (3)    

Scrimmage Schedule (Not shown on regular schedule pages)

2nd/3rd Grade – Court 2
6:30 – Cardinals vs. Sparkle & Spike (25-21, 25-14, 25-11)
7:30 – Net Ninjas vs. Sparkle & Spike (25-13, 25-7, 24-26)
4th Grade – Court 3
6:30 – Lady Mustangs vs. Warriors (28-26, 22-11, 20-18)
7:30 – CoverGirls vs. Lightning Warriors (17-20, 22-20, 21-19)
5th Grade – Court 4
6:30 – Cardinals vs. Savages 22-11, 21-16, 12-21)
7:30 – Tigers vs. HyperSpikers (18-13, 25-9, 21-17)
6th Grade Rec – Court 5
6:30 – Galaxy vs. Team Fireball (14-25, 17-24, 13-23)
7:30 – Dynamite Dolls vs. Aces (20-22, 23-17, 25-19)
6th Comp/7th/8th Rec – Court 6
6:30 – Comets vs. Blazers (16-25, 21-25)
7:30 – Stars vs. Fire Setters (15-25, 14-25)
8:30 – Lady Panthers vs. Purple Aces (12-25, 10-25)
7th/8th Comp – Court 7
6:30 – Thunder vs. Serve-ivors – Cancelled
7:30 – Dazzling Diamonds vs. Ultraviolet (25-16, 25-16)